CloudFlare Nedir?

Cloudflare webmaster kişilerin sitelerine aldıkları attacklara karşı korunmalarını sağlayan ve seo açısından site hızını kolay yoldan arttırmak isteyen webmaster için ideal bir sistem.

 Cloudflare,sitelere yapılan attackları kendi sunucuları üzerine çekerek,saldırıya mağruz kalan sitenin yayınına devam etmesini sağlamaktadır.

Cloudflare panelinde kullanıcıya iki adet ns verilmekte bu nsler cloud flarenin kendi sunucularına ait nsler,kullanıcı alan adını bu nslere yönlendirir ve cloud flare 24 saat içerisinde yönlendirme tamamen gerçekleştikden sonra koruma işlemine başlamış olmaktadır.

cloudflare nedir

cloudflare nedir

Artık,web sitesini hedef alan saldırılar cloud flare sunucularına yönlenecektir.Attacklarda web sitesine gönderilen yoğun istekleri filtreden geçiren cloud flare belirli bir süre yada aşırı istek gönderen iplerden gelen ziyaretçilere yada şüpheli istekleri filtreler veya siteyi görüntülemek isteyen şüpheli ip üzerinden gelen ziyaretçiye doğrulama yöntemi kullanarak filtre uygular.

Cloud flare sistemini ücretli ve ücretsiz olarak kullanıma sunmuştur.Ücretli kullanımda tüm özelliklerden faydalanılmaktadir.

Ücretsiz kullanımda ise kısıtlı özellikler sunulmaktadır.

Bir örnek verecek olursak;ücretli kullanımda siteniz attack aldığı zaman gelen ziyaretçiye sitenizin belleğe alınmış tüm sayfaları görüntülenmektedir.

Yine ücretsiz sürümde yoğun attack olduğu zaman gelen ziyaretçiye sadece önbelleğe alınmış olan anasayfa görüntülenmektedir.

ve bunun gibi bir çok özellik ücretsiz sürümlerde kısıtlı olarak sunulmaktadır.

Ücretsiz sürümleri ekseriyetde çok az attack alan ve sitenizi kısa yoldan hızlandırmak isteyen web master kullanmaktadır.

Sesli site sahipleri özellikle wordpress kullananlar için sitelerini hızlandırmada eklentiler dışında kullanabilecekleri önerebileceğim bir sistemdir.

 

Bir Cevap Yazın