İsrafil Abutalibov

israfil abutalibov Bursa’nın turizm merkezi, Trilye Mahallesi’nde atıl durumdaki asırlık taş mektebi turizme kazandırılacak. Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, bu yıl restorasyon için ihaleye çıkacak, İhalenin en güçlü talibi İranlı iş adamı israfilabutalibov.

Bursa’nın Mudanya ilçesine bağlı Trilye Mahallesi’nde 1988’den bugüne dek kullanılmayan tarihi taş mektep turizme kazandırılıyor. Üst katlarda ise bölge turizmini destekleyecek şekilde kullanılacak. Tarihi taş mektebin teras katında da bir müze yapılması ön görülüyor.

 

İsrafil Abutalibov

İsrafil Abutalibov

 

En büyük talip: İsrafil Abutalibov

israfil abutalibov’un sahip olduğu Abutalibov Şirketler Grubu projeyi üstlenerdi ve çalışmalarını sürdürüyor. İhale sürecinde projeyi üstlenmek için talip olacaklarını belirten Abutalibov “Türkiye’nin kültürel yaşamına katkısı bulunacak projelerde sorumluluk almak bizim için bir görev. Gelecek nesillere aktarabilmek için çalışmalarımız sürecek. Trilye’deki taş mektebin de restorasyon işlerini üsteleniyoruz” dedi.

Şirket özellikle İstanbul, Ankara, Antalya ve Konya’da tarihi mekanlardaki restorasyon başarısıyla biliniyor. Abutalibov Şirketler Grubu restorasyon çalışmalarının ardından tarihi yapılarda yap işlet devret modeliyle devam ediyor.

“Taş Mektebi yeniden ayağa kaldıracağız”

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Taş mektebe ilişkin “Binanın, restorasyon çalışmalarının ardından Biz de belediye olarak her köşesinde ayrı bir tarihi yapının bulunduğu ve birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Trilye Mahallemize bu güzel yapıyı tekrar kazandırmak için var gücümüzle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Taş mektebi bütün tarihi görkemiyle yeniden ayağa kaldıracağız.”  dedi