sesli iletişim

sesli iletişim

90’lı yıllar da Türkiye‘de her evde bulabileceğiniz ev telefonları mevcuttu.Hatta bir semt de belirli bir kaç ankesörlü telefon kulübeleri bulunur ve biri çalışsa diğeri çalışmazdı.

Hatta o zamanlar,araç telefonları bulunurdu fakat kolay kolay kimse alamaz dı,zaten alanlar da varlıklı insanlardı,gerçi o zamanlar pek de işlerine yaramazdı araç telefonları.Maksat hava olsun gibi bir şeydi.Hatırlıyorum da çok büyük dü araç telefonları.

Sonra dan yurt dışında başlayan cep telefonu furyası yurdumuzu da yavaş yavaş sarmaya başladı.İlk başlarda nokia ve ericssoon yurda ayak bastı ve seslisohbet iletişim çılgınlığı böylelikle başlamış oldu.

seslisoho.com

sesli iletişim

Tabi herkes o zaman alamaz dı,telefonların pahalılığı ve gsm şirketlerinin de bir o kadar pahalı olan faturaları alanlarında pek konuşmamasına sebep olmuştu.

O zamanlar,şimdi ki zamanın aksine küçük telefonlara rağbet vardı.Telefon ne kadar küçük olursa,o kadar havası vardı.

O zamanlar nokia ve samsung’un neredeyse kibrit kutusu küçüklüğüne varan telefon modelleri bulunmakta idi.

Şimdilerde tam da bunun aksine telefon ne kadar büyük olursa o kadar havalı sayılıyor.

sesli iletişim

seslisohbet iletişim

Gerçi şimdiler de telefon sadece seslisohbet için kullanılmıyor bir nevi bilgisayarların,laptopların yerini aldı gibi,artık bir sohbet esnasın da kişilerin ellerinden telefon düşmüyor genellikle sosyal medya ya bakıyorlar yada oyunlar oynuyorlar buda kişiler arasında gerçek iletişimi öldürmesine sebep olmakta.

Oyunlara olan yoğun ilgi özellikle son yıllarda büyük bir artış içerisinde.Eski telefonlar da genellikle nokia olurdu o zaman çoğu kişiler de hatırlarsınız belki yılan (snake) oyunu çıkmıştı ve o oyun o kadar meşhur du,nokia seçilmesin de ki bazı sebeplerden di yılan oyunu.

Şu an,yeni nesil telefonlar fiyatları ile de uçuk rakamlar da,bir çok özellikleri bulunmasına rağmen,kişilerin kullandığı özellikleri az olmakta fakat yine de kişiler bu telefonları tercih etmekteler.

Nedeni ise,yine yukarı da bahsettiğimiz gibi,havalı olmaları genç nesiller neredeyse ceplerine zorla sığan telefonları,almak ta inat etmekteler.Sadece Facebook gibi ağlara girmekteler,oyun oynamaktalar ve resim çekmekteler.

Bunca harcanan para daha yararlı işler için harcana bilirdi.

Şu an bile,giderek gelişen cep telefonu dünya’sı ve Türkiye’nin bu telefon merakı,telefon şirketlerinin gözün kaçmadı ve Türkiye pazarında büyük kazançlar elde ettiler.

 

Bir Cevap Yazın