sesli sohbet ne kadar güvenli

sesli sohbet ne kadar güvenli?

Türkiye ve Dünya genelinde yaygınlaşan arkadaşlık siteleri,kişilerin birbileri ile tanışarak,arkadaşlık kurmalarını,sevgili olmalarını veya güzel muhabbet ortamında bulunarak beraber eğlenceli zaman geçirmelerini sağlamaktadırlar.

Bu siteler aracılığı ile insanlar birbirleri ile tanışarak aradıkları arkadaşı yada sevgiliyi bulmaktadırlar.

Giderek yaygınlaşan sosyal ağlar ve bu tür siteler üzerinden tanışan kişiler,bu tanışmalarını reel hayatlarına da yansıtarak,internet ortamı dışında da görüşmeye başlıyorlar.

  Peki,ne kadar güvenli.

Arasıra da olsa haberler de çoğumuzun karşılaştığı,görmek istemediğimiz olaylar olmakta,kişiler internet üzerinden tanışarak,görüşmeye başlıyorlar ve bazı istenmeyen olaylar yaşanıyor.

Kişilerin birbilerini yeteri kadar tanımamaları ve internet ortamı üzerinden tanıştıkları kişilere hemen güven duymaları,bu sorunlarıda beraberinde getirmektedir.

sevgili aramak

sevgili aramak

 Bir mantık üzerinden

Aslın da şöyle bir mantık yürütürsek,kişi sadece internet ortamı üzerinden görüştüğü kişilerden mi zarar görüyor,elbet de hayır!İnternet üzerinden tanışarak zarar görenlerin sayısı,reel hayatta tanıdığı insanlardan zarar görenlerin sayısından daha az.

Bu da demek oluyor ki,kişi herne sebeple tanıştığı yada tanıdığı kişi olursa olsun zarar görebiliyor demektir.

Elbet de,yüzyüze yada tanıdık tarafından tanıştırılan bir insanı daha iyi tanıma fırsatınız var,en azından yaşantısı yada kişiliği hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Net ortamında tanıdığınız bir kişi,o ortam içerisinde efendi,dürüst,saygılı ve seviyeli olarak kendini lanse edebilir bu çok kolay,bu şekilde lanse eden bir kişi bunun tam aksi de çıkabilmektedir.

Fakat,kişiler burada bazı hislerin verdiği heyecana kapılmadan,daha sağlıklı ve sabırlı bir şekilde hareket ederse ve hislerine hakim olmayı başarırsa,zarar görme ihtimali çok düşüktür.

Örnek verecek olursak,bir mekan da otururken biri gelse ve tanışsanız tanışmanın ardından ona son derece güvenerek hareket etseniz hata etmiş olursunuz.

Yada aracınız ile seyir halinde iken,otostopcu aldınız,ona direksiyonu verirmisiniz?Elbet de vermezsiniz!

güven

güven

Ne olursa olsun,kişi öncelikle karşısında ki kişiyi yeteri kadar tanımadan,kişiliği hakkında bilgi edinmeden,çevresi ve yaşantısı hakkında bilgiye sahip olmadan.Seslichat siteleri aracılığı ile tanıştığı kişilere asla gereğinden fazla güvenmemeli.

Aslında kişi akılcı davrandığı zaman seslisohbet üzerinden tanıştığı kişilerden zarar görmez,çünkü bilinçli ve akılcı davrandığı için,doğrudan karşı kişiye güven duymaktan kaçınır.

Hani şöyle bir yargı oluştu ülkemiz de,internet ortamından mı tanıştınız diye sorsalar evet dediğin zaman hapı yuttun demektir.Ne entirikalar ne kötü durumlar anlatmaya başlar işin içinden çıkana,derdini anlatana helal olsun.

Sanki,internet üzerinde katiller,caniler den başka iyi güzel insanlar yok.Sadece kafamızı kaldırsak etrafımıza baksak,reel hayatta işlenen suçları görsek,o zaman reel hayatta da kimse ile görüşmemeli insan.

İşin aslı ister reel hayat olsun,ister sanal hayat insan karşısında ki kişiye hemen güvenmemeli.

Çoğu zaman görüyoruz seslisohbet siteleri içerisinde,kişiler tanışıyor ve hemen sevgili oluyorlar,sabah tanışıyorlar,akşama aşkım,canım,cicim oluyorlar.

Her zaman bu duruma şaşkınlıkla bakmışımdır.Hani sokak da karşılaşırsın,aşık olursun anlarım da,sanal ortam da dakika bir gol bir yanlış bir durum.

Bu durumda olanları kınamıyorum,sanırım yaşanmak istenilen hisleri,bir anca yaşamanın verdiği heyecan yada herkesin sevgilisi var benim yok korkusu bunu tetiklemektedir.

Hali ile sohbet ortamlarında hepimizin şahit olduğu yada olabileceği durumlar bunlar.

 

 

 

Bir Cevap Yazın