sesli telefon çılgınlığı

 sesli telefon çılgınlığı

Günümüz de akıllı telefonların çıkması ve her geçen gün gelişmesi ile büyük derecede telefon tutkunluğu ortaya çıktı.

Hemen hemen her yaştan kişileri bir metro da otobüs’de trende yolculuk yaparken ,kaldırımda yürürken bir yerlerde otururken dış dünya ile bağlantısını kesmiş bir durumda telefonun içine düşecekmiş gibi sağında solunda olanlardan bir haber ya bir oyuna dalmış yada sosyal ağlara dalmış olduğunu görmekteyiz.

Haber kanallarında

Hatta geçtiğimiz günlerde haber kanallarında çıkan sosyal ağlarda meşhur olan selfie çektirmek için sakarya da tren in vagonunun üstüne çıkarak elektrik akımına kapılan gençin haberini izlemiş olanınız vardır sanırım.

sosyal ağ çılgınlığı

Bu sosyal ağ çılgınlığı akıllı telefonlar ile daha da üst seviyeye çıkmış durumda,yolda yürürken pür dikkat telefona odaklanan öğrenciler,araba ile trafik de seyir halinde iken şoförlerin yine telefon ile bir şeylere bakma merakı bu telefon çılgınlığının nedenli büyük bir sorun olduğunun göstergesi.

pahalı merakı

Özellikle pahalı telefon alma merakı askeri bir ücretle çalışan bir kişinin elinde 2000 lira lık telefon olması bir öğrencinin neredeyse 3.500 4.000 lira lık telefonu olması.

Harcanan para

Teknoloji çağında telefona harcadığımız paranın ne denli çok olduğunu göstermektedir.

O kadar çok pahalı telefonlar da olan özelliklerin hepsinide kullanmamakta bu kişiler,ilginç olan kısım ise ucuk rakamlara alınan telefonlarda kullandığımız özelliklerin pahalı telefonlara kıyasla daha ucuz olan telefonlar da bulunması ve biz nedense pahalı telefon alarak bir şeylerin ispatı peşinde olmamız garip bir durum.

Oysa ki bir başka telefon da bir çok özellik mevcut ve bizlerin ihtiyaç duyduğu özellikler zaten bu telefonlarda bulunmakta ve dış tasarımları gayet şık ve kullanımı bir o kadarda kolay olmasına rağmen pahalı telefonlardan vazgeçemiyoruz.

kısa bir anı

Bir gün bir kafe de genç bir arkadaş ile tanıştım.Hoş sohbet etmeye başladık,mobilya işi yapıyormuş sigortalı olarak 1.500 gibi bir maaş alıyormuş.

Ve cebinden bir telefon çıkardı note demişti sanırım,napıyorsun o telefon ile başka daha ekonomik bir telefon alsana  dediğimde,cevap olarak pek fazla bir özelliğini kullanmıyorum sadece arada bir facebook a bakıyorum fakat daha gelişmişi çıkacak bunu satacağım onu alıcam dediğinde epey bir şaşırmıştım.

Arada sırada sosyal ağ’a bakıyor ve maaşından misli ile fazla telefon alıyor ve kendisi için ihtiyaç duyduğu bir özelliğide yok, bu aslında toplum olarak ne kadar vahim bir durum içerisinde olduğumuzu ve nereye gidiyoruz diye düşündüren cevap’ını bulamadığımız soruları akıllara getirtiyor.

firmalar bizi tanıyor

Telefon üretici firmaları türkiye piyasasını ve türkiye insanını iyi tanıyorlar nasıl satarız diye düşünmüyorlar artık bunu daha fazla paraya nasıl satarım diye düşünüyorlar ve satıyorlarda ükle çapında telefona harcanan para azımsanmayacak kadar çok.

 Yeni ürün hevesi

Ortalama bir akıllık telefon 1.000 lira gibi bir fiyatla satılmakta.Fakat telefon çılgınlığı her yeni çıkan bir üründe nedense artarak devam etmekte ve aldığımız işimizi gören telefonu kullanmaya devam etmek yerine yeni çıkan bir ürünü alma peşine düşmekteyiz.

Yeni çıkan ve pahalı olan bir telefon’da yapılan seslisohbet i orta fiyatlı bir telefonda da yapabilmekteyiz.

Nedense sesli sohbet i illa o pahalı telefonda yapma ihtiyacı duymaktayız.

islami sesli sohbet

Biraz dikkat etmeliyiz

Comments

Bir Cevap Yazın