vazgeçilmez şarkılar

vazgeçilmez şarkılar

Vazgeçilmez şarkılar yıllardır seslisohbet sitelerine giren bir kullanıcı gözü ile baktığım zaman hayatımız da yer eden ve değişmeyen yıllardır çalmaktan bıkmadığımız öyle çok şarkılar var.

Ruhsal durumumuzu anlatan şarkıları genelde tercih ederiz ve o tür şarkılar dinlemek den ve dinletmek den hoşlanırız.

Hiç usanmadan bıkmadan dinlediğimiz ve bizi anlatan herkes in bir kaç parçası vardır.

Geçtiğimiz günlerde

Uzun yıllar önce tanıştığım ve sesli sohbet içerisin de çaldığı parçalarını severek dinlediğim ve yine uzun bir süredir göremediğim değer li bir dostum ile tesadüf eseri benim siteme geldi ve hoşbeş den sonra parça çalmaya başladı ve yıllar önce çaldığı ondan dinlediğim parçaların bazılarını yine çaldı,yıllar geçsede hayatımıza dair bir çok şey eskisede şarkılar eskimiyor.

Her zaman için hayatımız ın bir anında mutlaka o eskimeyen şarkılara yer veriyoruz.

Bazen

Ya eski bir sevgiliyi hatırlamak için,belki de eski yaşamak isteyi de yaşayamadıklarımızı hatırlamak için veya  güzel dostları güzel anıları güzel günleri hatırlayıp neşelenmek için ve bunlar gibi bir çok sebep den ötürü hayatımız dan çıkaramadığımız vazgeçilmez şarkılar her zaman bir kenarda eskime den duruyor olacaklar.

Çocukluğumuz’da büyüklerimiz genel de türk sanat müziği dinlerlerdi ve nasıl dinliyorsunuz bunları derdik.İnsan büyüdükçe ve hayatın ona yaşattıkları neticesin de büyüdüğü döneme ait o günlerde ruhsal durumuna hitap eden şarkıları yıllar geçsede unutamıyormuş.

Şimdiler de ise bizim evlatlarımız bize bu şarkılar dan ne anlıyorsunuz diye sormaktalar.

Ah bi bilseler 😀

 Zaman geçtikçe

Fakat büyüdükçe yaşadıkça onlarda anlayacaklar kim bilir belki bir gün,onlar da ah bizde büyüklerimize böyle diyorduk o zaman anlamamıştık fakat şimdi anladık derler.

Her dönemin insanına hitap eden şarkılar bir sonra ki dönem için anlaşılmaz olsada yada az kişi tarafından anlaşılıp sevilir olsa da,yaşayanlar için çok büyük anlamlar ifade etmekteler.

Eski şarkılar‘dan al yazmalım filminin müziği bilmeyen yoktur sanırım,filmi izlemeden dinleyince pek bir anlam ifade etmiyor olabilir fakat filmi izlerken dinleyince insan etkilenmiyor değil.

Bana göre sebep i filmi izlediği zaman kişi hem görsel hem işitsel olarak o dönemi birebir yaşatıyor içinde ve daha çok etkileniyor,o dönemleri yaşayan insanlar o döneme ait parçaları dinlediği zaman hafızalarında yaşadıkları mutluluklar ,hüzünler canlanıyor.

Ve bazen de kendimize bazı şeyleri unutturmamak için o parçalara yer veriririz hayatımızda.

 

Bir Cevap Yazın