wordpress domain değiştirme

wordpress domain değiştirme

Merhaba değerli ziyaretçilermiz.

Eski domainizi bazı sebepler ile değiştirmek istiyorsunuz.Ve bu konu hakkında yazımızı buldunuz.

Kısa ve basit yoldan sizlere işlemi anlatalım.

Hostunuzda yeni alan adınız ile kurulum yapınız ve boş db oluşturunuz.

Daha sonra eskidomaniniz den ftp aracılığı ile yada yedekleme v.s gibi araçları ile tüm dosya ve klasörlerinizin yedeklerini alınız.

Dana sonra yine hostunuza kurmuş olduğunuz yeni alan adınıza ftp ile bağlanınız ve biraz önce eski alan adımızdan aldığınız dosya ve klasörleri yeni alan adımızın ftp sine aktaralım.

Daha sonra yine mysql e bağlanıp eskidomaninizin dbsini dışa aktaralım.(yine hostunuzun sağladı yada farklı bir çok araç ile bu işlemi yapabilirsiniz.)

Sorunsuzca dosya ve klasör aktarım işlemi gerçekleştirildi ise,dışa aktardığımız sql dosyamızı notepad ++ ile açalım ve resim de gördüğünüz gibi Açılan pencerede

domain taşıma

domain değiştirme

değiştir sekmesine tıklıyoruz ve yine açılan pencerede 1 ile (eskisiteadresi) belirttiğimiz kısma eski site adresinizi 2 ile (yenisiteadresi) belirttiğimiz kısma ise yeni site adresini yazıyorsunuz ve tümünü değiştire tıklıyoruz.

Sql dosyamızı kayıt ediyoruz.

Daha sonra ftp aktarım işinin bittiğini varsayarak,yeni sitemiz için oluşturmuş olduğumuz db ye bağlanıyoruz eğer dolu db ise yine kullandığınız araca göre db yi boşaltıyoruz.

Daha sonra indirmiş olduğumuz ve notepad++ ile düzenlemiş olduğumuz sql dosyamızı içe aktarıyoruz.

Bu şekilde işlemi hata yapmadan gerçekleştirdiğiniz takdirde taşıma işlemi gerçekleşmiş olacaktır.

Unutmamanız gereken domain değişikliği yaptığınız takdirde google search yani google webmaster tools dan yeni sitenizi kayıt edip,eski siteniz ile adres değişikliği yaptığınızı google bildirmelisiniz.Ve 301 .htaccess yönlendirmesi ile eski sitenizin ftp sine bağlanıp  .htaccess dosyamızın içine 301 kodlarını eklemelisiniz yok ise oluşturmalısınız.

Taşıma işlemi gerçekleştirdikden sonra eski sitenizi bir süre silmeyiniz.

 

 

Comments

  1. Arama motorlarında arama yaparken makalenizi buldum konularınız ilgimi çekti çok teşekkür ederim

    Edit admin: Linki kaldırdım size güzel bir siteden link verelim iletişime geçin
    X And X

Bir Cevap Yazın