wordpress url html yapma ve 301 yönlendirme

Merhaba arkadaşlar

WordPress url uzantısını .html yapmak yada .html uzantısını değiştirmek ve arama motoru üzerinden gelen hitimizi kaybetmeden basit bir şekil de yeni url uzantımıza yönlendirmeyi anlatacağım.

Bu konu hakkında bir çok makale bulunmakta ve genel olarak kalıcı bağlantılardan .html yada .html den dönüş anlatılmış,fakat url değişimi sonrası arama motorlarında indexlenmiş sayfalarımızın yeni url yapısına dönüştürülmesi (yönlendirilmesi) anlatılmamış yada uğraş verici bir şekilde anlatılmış.

WordPress de url uzantısını kolay bir şekilde kalıcı bağlantılardan ayarlayabiliyoruz.Bunun için öncelikle .htaccess dosyamıza 777 iznini vermemiz gerekli daha sonra sırası ile ayarlar ve kalıcı bağlantılara tıklıyoruz. ( işlem bitiminde .htaccess 644 yapınız)

wordpress url html yapma ve 301 yönlendirme

wordpress url html yapma ve 301 yönlendirme

Resimde görüldüğü gibi url yapımızı /%postname%/ den /%postname%.html olarak değiştiriyoruz.

Site içerisinde konulara geçişlerden,url uzantıları artık .html olarak çıkacaktır.Fakat arama motorları üzerinden gelen ziyaretçilemiz daha önce index almış konulara ulaşmaya çalıştığı zaman hata sayfası ile karşılaşacaklardır.Bunun içinde basit bir eklenti bulunmakta.

Change Permalink Helper eklentisini kullanarak arama motorlarından gelen ziyaretçileri yeni url yapımıza yönlendirerek sorunsuz bir şekilde konulara (içeriklere) ulaşmasını sağlayabilir ve böylelikle hit kaybetmemiş olursunuz.

Eklenti kullanımı için:Eklentiyi yükleyip kurmanız yeterli olacaktır.

Böylelikle sorunsuz ve kolayca wordpress url html yapma ve 301 yönlendirme işlemimizi yapmış oluyoruz.

Sesli sohbet sitesi

İşinize yaracağınızı umuyorum.

 

Bir Cevap Yazın